2. Kanal Harekâtı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


ikinci-kanal-harekati

Birinci ve ikinci kanal harekâtları Osmanlı İmparatorluğu açısından başarısız sonuçlanan ve bununla birlikte büyük kayıplara mal olan girişimlerdir. Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun bulunduğu coğrafyada savaşlar devam etmekte ve Osmanlı, toprak bütünlüğü için birçok plan geliştirmektedir. Bu planlardan en önemlisi Sarıkamış Harekâtıdır. Osmanlı donanması Sarıkamış Harekâtını planlarken Suriye’de kurulan 4. Ordu Cemal Paşa’nın komutanlığında savaşa hazır hale getirilmiştir. Bu dönemde ordu Bahriye Nazırlığı üzerinde hazırlıklarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Cemal Paşa komutanlığındaki ordu hazırlıklarına devam ederken, Kafkasya’da da Enver Paşa saldırılar düzenleyecektir.

Cemal Paşa bu planda Mısır’a girecek ve oradaki İngiliz birliklerine İslam için saldırılar düzenleyecektir. Bu saldırılar Mısır’a yapılmasında Mısır’ın jeopolitik ve jeostratejik konumu önemli yer tutmaktadır. Çünkü Mısır, İngilizler açısından büyük önem taşımakta ve aynı zamanda Süveyş Kanalı’nın varlığı dolasıyla birçok ülkeye ulaşımda güçlü bir yere sahiptir. Bu sebeple İngiliz ordusu Mısır’ı vermemek için ellerinden geleni yapacak ve böyle önemli bir toprak kaybını yaşamamak için güçlü orduyla savaşacaklardır. Bu aşamada İngilizlere saldırılar yapmak için plan yapan Cemal Paşa, harekât sırasında Almanya’yı da arkasına almış ve onları desteğini görmüştür. Bu birliktelik 15 Eylül 1914’te İstanbul’da yapılan toplantıda sağlanmıştır. Bu toplantıda ilk olarak Alman birlikleri öncüsü Limon Van Sanders Cemal Paşa ile olacak antlaşamaya karşı çıkmış ancak daha sonra antlaşmanın getirilerini düşünerek durumu onaylamıştır.

el-aris-osmanli-saldirisi

El Ariş Osmanlı Saldırısı Resim Kaynak: Vikipedi
Tüm bunlar sonunda Cemal Paşa önderliğindeki ordu sağlam bir donanmayla Süveyş Kanalı’na kadar devam etmiş ve kanalın doğusuna gelmiştir. Bu aşamada İngilizler ’de askeri hazırlıklarıyla uğraşmaktadır. Ancak Osmanlı donanmasından bu kadar güçlü bir ilerleme beklemeyen İngilizler hem şaşkın hem de savaş için tedirgin hale gelmiştir. Tam da bu esnada 2 Şubat gecesi Osmanlı ordusu saldırıya geçmiş ancak İngiliz donanmasının karşısında güçsüz düşmüştür. Yüksek askeri donanmaya sahip olan İngilizler Osmanlı Ordusu’nu mağlup etmiştir. Buna bağlı olarak yenik düşen Osmanlı Ordusu güç kaybetmiş ve geri çekilme kararı almıştır. Daha sonra kanal harekâtlarına devam eden Osmanlı ilk harekâttan sonra da yeni girişimlerde bulunmuş ancak yine başarısız sonuçlar almıştır. Bu esnada Çanakkale Savaşı’nın başlamasıyla birlikte kanal harekâtlarının ertelenmesi konusu gündeme gelmiş ve Osmanlı İmparatorluğu da bu kararı onaylamıştır. Çanakkale savaşından sonra tekrar denenen İkici Kanal Harekâtı yine olumsuz sonuçlar vermiş ve Osmanlı Ordusu’nun geri çekilmesine neden olmuştur.

Yardımcı Olabilecek Video


Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 3 =