1. Kanal Harekâtı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...


birinci-kanal-harekati

Birinci Kanal Harekâtı Osmanlı Devleti’nin güçlü askeri donanmasıyla yaptığı ve Süveyş Kanalı’nı ele geçirmek için çarpıştığı önemli girişimler arasında yer alır. Bu önemli harekâtın düzenlediği sırada 1. Dünya Savaşı başlamış ve Osmanlı Devleti de diğer devletler gibi savaş hazırlıkları yapmaktaydı.

Savaş sırasında tüm devletler birçok askeri donanmaya sahip olarak hareket ediyorlar ve toprak kaybetmemek için ellerinden geleni yapıyorlardı. Tüm bunlar devletlerin menfaatleri ve hâkimiyetlerinin bekası için önem taşımaktadır. Tüm devletler sadece asker güçlerini kullanmamakta, aynı zamanda yaptıkları savaş stratejileri ile de topraklarının korunmasını sağlamaktadır. Bu stratejilerden e önemlisi Osmanlı Devleti’nin geliştirmiş olduğu Kanal Harekâtlarıdır. Daha sonra da ikinci bir hamlesi gelecek olan Birinci Kanal Harekâtının temel amacı İngilizlere yönelik olarak yapılan hamledir. Bu girişimde asıl amaç İngilizleri Mısır sınırları içerisinde tutarak, İngiliz Ordusu’nun batı cephesine askeri destek göndermesini engellemektir. Bu engelleme girişimi yetersiz askeri güce sahip olan Osmanlı Ordusu için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple Osmanlı Ordusu Kanal Harekâtlarına büyük önem vermiş ve askeri güçlerini buralarda kullanmışlardır. Buna bağlı olarak aynı zamanda da Mısır’ı kendi topraklarına katmak isteyen Osmanlı Ordusu İngilizleri yenilgiye uğratmanın çabası içinde oldular. Bu çabayla birlikte Mısır’da yaşayan Türk-Müslüman halk kurtarılacak ve Osmanlı’nın üstünlüğü bir kez daha kabul edilecekti.

suveys-asker

Süveyş Kanalı’na doğru ilerleyen Osmanlı birlikleri.İngiliz Donanması Güçlüydü

Aynı zamanda Osmanlı Devleti, Mısır halkının da kendilerine destek vereceklerini düşünmekte ve hatta halkında İngilizlere karşı ayaklanacağını öngörmekteydi. Buna bağlı olarak harekât Bahriye Nazırı Cemal Paşa önderliğinde başlatıldı. Cemal Paşa komutasındaki binlerce kişilik ordu çarpışmaya hazır hale getirildi. Bundan sonra Türk Kuvvetleri 14 Ocak 1915 gece yarısı Gazze Hattı’na kadar yürüyüşe başladı. Bu ileri yürüyüş 2 Şubat’a kadar devam etti ve Timsah Gölü yakınlarında taarruz emri verildi. Bu emir doğrultusunda Türk Kuvvetleri askeri gücünü kullanarak taarruza geçti. Ancak güçlü ve donanımlı yapıya sahip olan İngiliz Ordusu Osmanlı’nın başlattığı güçlü ateşe karşı koymayı başardı. Bu karşı koyma sırasında İngiliz Ordusu, Osmanlı Devleti’ni büyük kayıplara uğrattı. Bu kayıplar hem gerekli teçhizatın tükenmesine hem de birçok şehit verilmesine sebep oldu. Durumun farkına varan ve kayıpların çok fazla olduğunu anlayan Cemal Paşa daha fazla devam edemeyecekleri kararına vardı. Güçsüz düşen ordusu ve askerleri için geri çekilme kararı aldı. Bu durum Cemal Paşa’yı her ne kadar yıksa da ordunu Gazze hattına geri çekilmesini engelleyemedi. Türk Kuvvetleri 15 Şubat’ta Gazze-Birüssebi hattına geri çekilme kararı aldı. Başarısızı olarak sonuçlanan kanal harekatı daha sonra tekrar denenecek ve Mısır’ın alınma hayali devam edecektir.


Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 − = 19