1841 Boğazlar Sözleşmesibogazlar-sozlesmesi
Çeşit
İmzalanma Tarihi13 Temmuz 1841
YerLondra
İmzacı
devletler
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Fransa Fransa
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Rusya İmparatorluğu Rusya İmparatorluğu

Dilleriİngilizce, Fransızca, Rusça, Osmanlı Türkçesi

1841 Boğazlar Sözleşmesi, Avusturya İmparatorluğu, Fransa Krallığı, Birleşik Krallık, Prusya, Rus İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından imzalanan uluslararası bir sözleşme niteliği taşımaktadır.

Osmanlı Devleti’nin zayıfladığı dönemlerde İstanbul ve Çanakkale Boğazı; sömürgeci ve yayılmacı politika izleyen devletlerin iştahını kabartan bir konum olma özelliğine erişti.

Boğazların devletlerarası dengeleri değiştirecek şekilde yer almasından dolayı da bu yerler büyük önem arz ediyordu. Akdeniz’e açılan kapı görevi gören bu yerlerin ele geçirilmemesi adına birtakım müzakere süreçleri de başlamıştı. Bu süreçlerin sonunda da 1841 Boğazlar Sözleşmesi imzalanmıştı.

1841 Boğazlar Sözleşmesinin Önemi

13 Temmuz 1841 tarihinde Londra kentinde imzalanan bu sözleşme ile boğazların tarafsız hale gelmesi de amaçlandı.

1841 Boğazlar Sözleşmesi ile barış zamanında herhangi bir devlete ait olan savaş gemilerinin geçişine izin verilmemesi garanti edilmiş olacaktı. Yalnız boğazların sadece savaş döneminde bu tür bir kapalı durumda yer alması da sağlanacaktı. Osmanlı Devleti; herhangi bir savaş halinde yer alması halinde ise boğazları istediği biçimde kullanma hakkına sahip olacaktı.

Osmanlı Devleti’nin sahip olduğu bu hak Kırım Savaşı’nda ihlal edilecek; Fransa ve İngiltere’ye ait olan savaş gemilerinin boğazlardan geçmesine izin verilecekti. Bu sebepten dolayı da Osmanlı Devleti’nin sadece resmi belgeler üzerinde bir hakka sahip olduğu söylenebilecek; dış ülkelerin çıkarları için hareket ettiği durumu da gündemde yer alacaktır.

One Response
  1. Avatar 20 Mayıs 2019

Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir