1841 Boğazlar Sözleşmesi

» » 1841 Boğazlar Sözleşmesi

bogazlar-sozlesmesi
ÇeşitDüzenleme Antlaşması
İmzalanma Tarihi13 Temmuz 1841
YerLondra
İmzacı
devletler
Birleşik Krallık
Fransa
Rusya İmparatorluğu
Osmanlı İmparatorluğu
Dilleriİngilizce, Fransızca, Rusça, Osmanlı Türkçesi

1841 Boğazlar Sözleşmesi, Avusturya İmparatorluğu, Fransa Krallığı, Birleşik Krallık, Prusya, Rus İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından imzalanan uluslararası bir sözleşme niteliği taşımaktadır.

Osmanlı Devleti’nin zayıfladığı dönemlerde İstanbul ve Çanakkale Boğazı; sömürgeci ve yayılmacı politika izleyen devletlerin iştahını kabartan bir konum olma özelliğine erişti.

Boğazların devletlerarası dengeleri değiştirecek şekilde yer almasından dolayı da bu yerler büyük önem arz ediyordu. Akdeniz’e açılan kapı görevi gören bu yerlerin ele geçirilmemesi adına birtakım müzakere süreçleri de başlamıştı. Bu süreçlerin sonunda da 1841 Boğazlar Sözleşmesi imzalanmıştı.

1841 Boğazlar Sözleşmesinin Önemi

13 Temmuz 1841 tarihinde Londra kentinde imzalanan bu sözleşme ile boğazların tarafsız hale gelmesi de amaçlandı.

1841 Boğazlar Sözleşmesi ile barış zamanında herhangi bir devlete ait olan savaş gemilerinin geçişine izin verilmemesi garanti edilmiş olacaktı. Yalnız boğazların sadece savaş döneminde bu tür bir kapalı durumda yer alması da sağlanacaktı. Osmanlı Devleti; herhangi bir savaş halinde yer alması halinde ise boğazları istediği biçimde kullanma hakkına sahip olacaktı.

Osmanlı Devleti savaşa girdiği için boğazlar üzerindeki savaş gemilerinin geçişi üzerine tasarruf hakkını kullanmıştır. Müttefikleri Fransa ve İngiltere’nin geçişine izin vermiştir.

Kerden Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bucaş Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Belgrad Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

3 Replies to “1841 Boğazlar Sözleşmesi”

  1. Osmanlı Devleti; herhangi bir savaş halinde yer alması halinde ise boğazları istediği biçimde kullanma hakkına sahip olacaktı deyip kırım harbi’nde fransız ve ingiliz savaş gemilerinin geçmesini ihlal olarak yorumlamışsınız. tam aksine osmanlı devleti savaşa girdiği için boğazlar üzerinde savaş gemilerinin geçişine dair tasarruf kullanma hakkını kullanmış, müttefikleri fransa ve ingiltere gemilerinin geçişine müsaade etmiştir.

    1. Geri bildiriminiz için çok teşekkürler, makaleyi düzenledik. Arkadaşlarımızın gözünden kaçmış, tekrardan teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir