İzvança Antlaşması

» » İzvança Antlaşması

izvanca
ÇeşitBarış Antlaşması
İmzalanma Tarihi27 Ekim 1676
YerZurawno
İmzacı
devletler
Osmanlı İmparatorluğu
Lehistan-Litvanya Birliği
DilleriLehçe, Osmanlı Türkçesi

1672-1676 yılları arasında gerçekleşen Osmanlı- Lehistan Savaşı sonrasında imzalanan İzvança Antlaşması; 27 Ekim 1676 tarihinde Ukrayna’nın Zorawno kentinde imzalanmıştır. Bu sebepten dolayı da Zorawno Antlaşması olarak da tarihçiler arasında bilinmektedir.

Osmanlı – Lehistan Savaşı’na sebep niteliğinde olan gelişme; Lehistan’ın Osmanlı Devleti hâkimiyetinde yer alan Ukrayna Türklerine yönelik müdahaleleri ve saldırıları olarak gösterilmiştir. Bunun üzerine Osmanlı kuvvetleri Lehistan üzerine yürüyerek; Podolya ve Ukrayna topraklarının büyük bir kısmı ele geçirilmiştir. Lehistan’a ağır şartlar içeren Bucaş Antlaşması’da önerilmiştir.

1673 yılında kaybettiği toprakları geri almak isteyen ve Osmanlı’dan Bucaş Antlaşması’nın intikamını alma amacı güden Lehistan; 1763 ile 1675 yılları arasında kaybetmiş olduğu toprakların bir kısmını geri almayı başarmıştır. 1676 yılında da Zurawno’ya kadar ilerleyen Lehistan; burada mağlubiyete uğrayarak barış teklifi etmiştir

İzvança Antlaşması Maddeleri

  1. Osmanlı lehine olan bu antlaşma; Bucaş kadar sert koşullar içermiyordu.
  2. Podolya resmen Osmanlı’nın olurken Ukrayna topraklarının bir kısmı Lehistan’a geri verildi.
  3. Lehistan’dan alınan yıllık vergi de bu antlaşma ile kaldırıldı.
  4. Bucaş ile kazanılan toprakların ve mali kazançtan vazgeçilmesi durumu ile sonuçlanan bir antlaşma olarak tarihe geçti.

Lehistan’ın kısmi bir galibiyeti ile sonuçlanan İzvança muharebesi sonrasında; Lehistan büyük bir zarara uğratıldı. Bu zararla beraber de Avusturya ile ittifak arayışlarını girdi. Bu ittifakın sonuçlarını Osmanlı Devleti ilerleyen zamanlarda gerçekleştireceği 2. Viyana Kuşatması’nda ağır bir biçimde ödeyecekti.

İzvança Antlaşması Önemi

Lehistan’ın zayıflaması; bölgede yer alan Rusya ve Avusturya’nın daha da güçlenmesine zemin hazırlayan bir gelişme oldu. Lehistan’ın Osmanlı ile Rusya arasında tampon bölge olarak görev almasından dolayı; Osmanlı Rus tehdidinden pek nasibini almıyordu; ancak güçsüz bir Lehistan’ın daha da kuzeyinde yer alan Rusya Çarlığı; sonraki dönemlerde Osmanlı ile rekabet içerisine girecekti.

İlk yayınlanma tarihi: Ağustos 5, 2017
Son güncellenme tarihi: 26 Ocak 2020

Bu makalede yer alan tüm bilgiler çeşitli resmi tarihi kaynaklardan faydalanılarak ekibimiz tarafından oluşturulmuştur. Detaylar için eksik bilgi bilgilendirme sayfamıza bakabilirsiniz.

1. Viyana Kuşatması

Antlasmalar.com
6 dakikada okuyabilirsiniz

Senedi İttifak

Antlasmalar.com
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kerden Antlaşması

Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir