Lizbon Antlaşması

» » Lizbon Antlaşması

lizbon-antlasmasi
ÇeşitDüzenleme Antlaşması
İmzalanma Tarihi19 Ekim 2007
YerLizbon (Potekiz)
İmzacı
devletler
Avrupa Birliği
Dilleriİngilizce, Almanca, Fransızca

Fransa ile Hollanda’da anayasanın reddedilmesine sebep olan iki referandumdan sonra, politikaya yönelik yapılan bir antlaşmadır. Amaç, Avrupa Birliği’nin demokratik bir yapıya kavuşturulmasıdır. Maddeler içerisinde, iklim değişiklikleri, terörizm ile mücadele, çevre ve enerji konuları yer almaktadır. Bu antlaşmayla birlikte AB, küresel sınma sorunlarına çözüm bulma yolunda büyük adımlar atmaktadır.

Lizbon Antlaşması Nedir?

Lizbon antlaşması, 13 Aralık 2007 tarihinde Portekiz’in başkenti olan Lizbon’da, 7 yıl süren reform tartışmalar sonucunda imzalanmış ve 1 Aralık 2009’da yürürlüğe girmiştir.

Lizbon Antlaşması Maddeleri ve Sonuçları

  1. Avrupa birliği hükmi şahıs, yani tüzel kişilik haline geldi. Bu yüzden Avrupa Topluluğu olan ismi, Avrupa Birliği olarak değiştirildi,
  2. Lizbon Antlaşması sonrasında ortaya çıkan bir diğer yenilik ise AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi’nin atamasıdır.  18. ve 27. maddelerine göre Yüksek Temsilci, Birliği Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasında uluslararasında arenada temsil edecekti. Ayrıca dış politika ve ortak savunma politikasından sorumlu olacaktı. Yüksek Temsilcilerin görev süresi beş yıl olarak belirlenmişti,
  3. Konseydeki etkinlik sağlandı ve nitelikli çoğunluk istemi, esas oylama yöntemine geçildi,
  4. Avrupa Birliği’nin kurumsal yapılanma içerisinde olacak her türlü işbirliği desteklenmektedir,
  5. AB’ye üye olan devletlerden 1 milyon imza toplayabilirse vatandaşlar istedikleri zaman, istedikleri alanda Komisyon’un bir yasa hazırlamasını arz edeceklerdir,
  6. Lizbon Antlaşmasından marş, slogan sembol gibi özellikler kaldırılmıştır.
Lizbon Antlaşması, İrlanda’da gerçekleştirilen referandumda reddedilmiştir. İrlanda’nın bu antlaşmayı kabul etmemesinin nedenlerinden birisi, antlaşmayı anlamakta zorluk çektikleri ve fazla soyut olduğunu düşünmeleridir. Çifte vatandaşlık konusu da gündeme taşınmıştır.

Lizbon Antlaşması’nın Türkiye Açısından Önemi

Bu antlaşma sayesinde Türkiye’ye yönelik iradesinin daha güçlü olmasını sağlayacak ve Türkiye’nin sorunsuz ya da daha az sorunlu bir birliğe katılmasını kolaylaştıracaktır. Türkiye bu antlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra, AB için önemli bir iç sorunun geride bırakacağını göz önünde bulundurmuştur. 2017’den başlamak üzere ve 2018’den itibaren müzakereler sürmesi bekleniyor. Kısaca neden yapıldığını sizlere aktarmak istedik.

Yardımcı Olabilecek Bağlantılar:

İlk yayınlanma tarihi: Temmuz 15, 2017
Son güncellenme tarihi: 26 Ocak 2020

Bu makalede yer alan tüm bilgiler çeşitli resmi tarihi kaynaklardan faydalanılarak ekibimiz tarafından oluşturulmuştur. Detaylar için eksik bilgi bilgilendirme sayfamıza bakabilirsiniz.

Rapallo Antlaşması

Antlasmalar.com
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nöyyi Antlaşması

Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Trianon Antlaşması

Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir