Maastricht Antlaşması

» » Maastricht Antlaşması

Maastricht-antlasmasi
İmzalanma Tarihi7 Şubat 1992
YerMaastricht
İmzacı
devletler
Avrupa Birliği
Dilleriİtalyanca, İngilizce, Almanca

Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET), 10 Aralık 1991 tarihinde Maastricht, Hollanda’nın Amsterdam kentinde yaptıkları zirve sonucunda gerçekleştirdikleri hükümetler arası iki konferans sonucunda Avrupa Toplulukları Antlaşması’nı yenilemeye karar vermişlerdir.

Bunun sonucunda Avrupa Ekonomik topluluğu, Avrupa Birliği adını alarak bu birliğe yeni hukuksal yapılandırmalar kazandırmışlardır. İç bütünleşme olarak atılan bu adımda alınan kararlar, tek ve bütünleşmiş bir yapıya ulaşmak için düzenlenmiştir. Bu zirvede ortaya birçok konu bırakılmıştır ve üç ana konu olan Ekonomik ve Parasal, Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası, Adalet ve İçişlerinde İş birliği tartışılmıştır.

Maastricht Antlaşması Nedir?

AB üyeleri, tüm alanlardaki iş birliklerini daha üst düzey konumlara getirmek amacıyla, 7 Şubat 1992’de bir araya gelerek Maastricht Antlaşması‘nı imzalanmıştır.

Maastricht Antlaşmasının 5 Temel Hedefi

  1. Kurumlarn meşruiyetlerini güçlendirmek,
  2. Kurumların etkinliğini arttırmak,
  3. Ekonomik konularda birlik,
  4. Birliğin sosyal boyutlarını genişletmek,
  5. Ortak bir dış politika ve güvenlik.
Maastricht Antlaşması
Maastricht Antlaşması’nda bir kare.Maastricht Antlaşması, 3 kısım (sütun) halinde sunulmuştur. Bu anlaşmadan sonra Amsterdam ile Niche antlaşmalarıyla süreç genişletilmiştir.

Maastricht Antlaşması Kriterleri

  1. Ekonomik ve Parasal Birlik alanında gerçekleştirilen ilk aşamada Avrupa Birliği üyelerinin ortak para biriminin ve kur sisteminin aynı olması kararlaştırılırken kendi aralarındaki kısıtlamaları kaldırarak fiyat istikrarını sağlamaya yönelik politika izleyeceklerdir ve merkez bankalarının bağımsız olacağı tasarısı sunulmuştur. İkinci aşamada üyelerin; kamu maliyesindeki düşük açıklar, düşük enflasyon oranları, para politikalarındaki istikrarlar ve uzun vadeli faizlerin yerine getirilip getirilmediğini inceleme kararı almışlardır.
  2. Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası olan ikinci ana konuda Bakanlar, topluluk üyelerinin kendi içinde ve olmayanlara ülkelere karşı iş birliği tavırları, adalet ve polis gerektirilen olaylardaki tutumunda Avrupa Birliği ile ortak hareket etmesi gibi durumlar söz konusu olmuştur. Ortak Savunma fikrini de ortaya sunan zirvede Batı Avrupa Birliği Antlaşmasının sona erdiği de açıklanmıştır. Avrupa Vatandaşlığı konusu altında alınan kararlar ise Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin toprakları arasında belediye seçimlerinde seçme ve seçilme, üye ülke topraklarında ikamet edebilme, üye olmayan ülkelerde ise diplomatik bir korunma alması konuşulmuş ve kararlaştırılmıştır. Avrupa Konseyi konusunda ise tüketici hakları, gelişmekte olan ülkelere yardım, sağlık, çevre, ulaşım, eğitim, kalkınma, sosyal fon, kamu sağlığı, diplomaların üye ülkeler arasında tanınması ve altyapı gibi konularda çoğunluğun oyuyla karar verilme fikri benimsenmiş ve karara varılmıştır. Avrupa Parlamentosu’nun ise gerektiği durumlarda yetkilerinin genişletebilmesi ve görüş belirtme haklarının uygulanması kararı verilmiştir. Aynı zamanda iktisadi ve sosyal uyum için 31 Aralık 1993 tarihinde kurulması karar alınan uyum fonu düşünülmüştür. 2017 itibariyle de EURATOM ile ilişkiler zamanla gelişmiştir.
  3. Adalet ve İçişlerinde İş birliği başlıklı üçüncü ana konuda ise birliğe üye olan devletlerin herhangi bir göç ya da siyasi iltica durumunda iş birliği yapması için Avrupa Polis Ofisi (EUROPOL) kurulması kararı alınmıştır.

Yardımcı Olabilecek Bağlantılar:

Rapallo Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nöyyi Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Trianon Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir