Preveze Deniz Savaşı

» » Preveze Deniz Savaşı

preveze Deniz Savaşı

Preveze Deniz Savaşı, Osmanlı tarihinde yaşanmış olan en önemli deniz savaşlarından biridir. Bu neden yüzünden savaşa en büyük zaferlerden biri olarak da bakılmaktadır. Savaş tam olarak 27 Eylül 1538 yılında yapılmıştır. Osmanlı donanmasının komutası dönemin en başarılı isimlerinden Barbaros Hayrettin Paşa’da bulunmaktaydı. Osmanlı donanmasının savaştığı Haçlı donanması başında ise Andres Doria bulunuyordu. İki donansa; Preveze Kalesi önünde karşı karşıya gelmişlerdir.

Osmanlı devleti karada adeta yenilmez bir ordu sahibi idi. Ancak devletin deniz güçlerinin 1533 yılına kadar iyi bir zafer kazanmadığı bilinmektedir. Bundan ötürü yapılan çalışmalar neticesinde tarih sahnesinde Barbaros Hayrettin Paşa, Kaptan – ı Derya olarak çıkmıştır. Barbaros Hayrettin Paşa, görevi devralmasından hemen sonra Ege Denizi içerisinde büyük başarılara imza atmıştır. Denizlerin kontrolünü de giderek sağlamaya başlayan Osmanlı, Avrupa Devletleri açısından yeni bir tehlike olarak görülmeye başlamıştır. Preveze Deniz Savaşı nedenleri arasında sayılan etmenlerin tamamının etkin olduğu bilinmektedir. Osmanlı’yı Akdeniz sularında durdurmak isteyen Haçlı donanması, Osmanlı donanmasından güçlü olmasının avantajı ile savaşa başlamışlardır.

Preveze Deniz Savaşı Önemi

Osmanlı tarihi açısından Preveze Deniz Savaşı önemi kazanılan zaferin büyüklüğü ile başlamaktadır. Çünkü açık denizde Haçlı donanması ile karşılaşmak zorunda kalan Barbaros Hayrettin Paşa donanmasının tamamını da yanında bundurmamaktadır. Ancak ani saldırılar ve stratejik hamleler neticesinde imkânsızı gerçekleştiren Barbaros Hayrettin, Haçlı donanmasını yenmeyi başarmıştır.Preveze Deniz Savaşı’nın öneminin bir diğer sebebi savaş sonrasında Akdeniz’in bir Türk gölü haline getirilmesi ile alakalıdır. Bu sayede Osmanlı Devleti gücünü bir kez aha kanıtlayarak denizlerde de karada olduğu gibi yenilmez olduğunu ortaya koymuştur.

Preveze Deniz Savaşı Sonuçları

Preveze Deniz Savaşı sonuçlarından ilki Akdeniz’in Türk gölü haline gelmesidir.

Ayrıca kazanılan zafer sonrasında Osmanlı, deniz kuvvetlerini giderek daha güçlendirmiştir. Bu çerçevede artık Osmanlı donanması denizlerden sonra okyanuslara da açılmaya başlamıştır.

Özellikle farklı kıtalarda yer alan Müslüman ülkelere yardım götüren Osmanlı bu alanda aktif çalışmalar gerçekleştirmiştir. Korsanlara karşı büyük mücadeleler veren Osmanlı askerleri, okyanuslarda da güvenliği büyük oranda sağlamayı başarmışlardır.

Sağlanan güvenlik neticesinde hac için deniz yolunu kullanan Müslümanlar daha rahat bir şekilde ibadetlerini yapabilmeye başlamışlardır. Böylece Osmanlı Devleti sadece kendi sınırları içindeki Müslümanları değil farklı ülkelerde yer alan Müslümanları koruduğunu da göstermiştir. Avrupa Devletlerinin de bu gelişmeleri yakından takip ederek Osmanlı donanması karşısında uzun süre etkisiz kaldığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir