Belgrad Antlaşması

» » Belgrad Antlaşması

belgrad-antlasmasi
ÇeşitBarış Antlaşması
İmzalanma Tarihi3 Ekim 1739
YerBelgrad
İmzacı
devletler
Rusya İmparatorluğu
Osmanlı İmparatorluğu
Avusturya Arşidüklüğü
DilleriOsmanlı Türkçesi, Almanca, Rusça

Belgrad Antlaşması, Padişah 1. Mahmud dönemine Osmanlı Devleti ile Avusturya (18 Eylül 1739’da) ve Rusya (3 Ekim 1739’da) arasında imzalananmıştır.

Antlaşma Rusya-Avusturya savaşı sonrası iki kere imzalanmış olup Osmanlı Devleti’nin bir nevi yararınadır. Bu antlaşmanın temeli daha çok toprak kazanma hayalleriyle imzalanan Pasarofça Antlaşması‘na dayanmış aksi bir sonuç vermiş ve toprak kaybına neden olmuştur.

Yunan donanmaları yenilerek Mora adasının geri alınması Osmanlı Devleti’ne her ne kadar moral olsa da Belgrad’ın kaybedilmesi bu morali yıkmıştır.

Osmanlı Devleti’nin yaşadığı Belgrad kaybı Balkanlarda güç dengesini değiştirmiştir. Bu tehlikeyle birlikte aynı zamanda Avusturya’ya da Balkan yolları açılmıştır. Bu aşamada Avusturya’da tüm haklarını kullanmakta ve Belgrad’la birlikte Eflak, Banat, Kuzey Sırbistan’ın yönetimini hâkimiyeti altına almıştır. Bunun dışında Venedik’te bu durumdan payını almış ve Dalmaçya ve Arnavutluk kıyıları Venedik’e bırakılmıştır.

Tüm bu olumsuzlukları ve kayıpları göz önüne alan Osmanlı Devleti harekete geçmiş ve Batı’da savunma hatları oluşturulmuştur. Karlofça Antlaşması’ndan sonraki barış süreci olumlu gitmiş ve Osmanlı Devleti’nin varlığını sürdürmesine katkıda bulunmuştur.

Belgrad Antlaşması önemi

  1. Osmanlılar daha önce kazandıkları topraklara daha çok toprak katmış ve son toprak kazancını yaşamıştır.
  2. 5 yıllık savaş hali sonlandırılmıştır.
  3. Belgrad Antlaşması Osmanlı Devleti’nin gerileme devrinde yaşanmıştır. Bu dönemde birçok kayıp yaşayan Osmanlı, gerileme döneminde olmasına rağmen kazançlı çıkmıştır.
  4. Daha öncede yönetim ve hâkimiyet sorunları yaşayan Osmanlı Devleti, Karadeniz’de hâkimiyetini kabul ettirmiş ve var olan yerini korumuştur. Bununla birlikte birçok devlet Osmanlı’nın üstünlüğünü tanımış ve varlığını kabul etmiştir.
  5. Bu dönemde Rus Hükümetinin amacı olan sıcak denizlere inmek, Rus yönetimi için hayal olmuştur. Osmanlı hâkimiyetini kabul etmesi Rus Hükümeti’ni umutsuzluğa düşürmüş ve amaçlarını engellemesi sağlamıştır.
  6. Tüm bu durumlar diğer Batılı devletlerinde ilgisini çekmiş ve Osmanlı’nın gücünü kabul etmelerini sağlamıştır.Belgrad Antlaşması Maddeleri

  1. Rus Hükümeti Kırım ve Eflak’ı bırakacaktır. Ancak Azak Kalesi’ni alan Rus yönetimi bu kalenin varlığını sona erdirmek suretiyle kaleye sahip olabilecektir.
  2. Aynı zamanda Karadeniz’de hâkimiyetini sürdüren Osmanlı, Rusya’nın burada savaş gemilerini bulundurmasını engellemiştir.
  3. Rus yönetiminin birçok hakkı elinden alınmış ve toprak kazancı yönündeki hayalleri engellenmiştir.

Gibi durumlar gündeme getirilmiştir.

İlk yayınlanma tarihi: Eylül 1, 2017
Son güncellenme tarihi: 26 Ocak 2020

Bu makalede yer alan tüm bilgiler çeşitli resmi tarihi kaynaklardan faydalanılarak ekibimiz tarafından oluşturulmuştur. Detaylar için eksik bilgi bilgilendirme sayfamıza bakabilirsiniz.

1. Viyana Kuşatması

Antlasmalar.com
6 dakikada okuyabilirsiniz

Senedi İttifak

Antlasmalar.com
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kerden Antlaşması

Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir