Erzincan Mütarekesi

» » Erzincan Mütarekesi

erzincan-mutarekesi
ÇeşitAteşkes Antlaşması
İmzalanma Tarihi15 Aralık 1917
YerErzincan
İmzacı
devletler
Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti
Osmanlı İmparatorluğu
DilleriRusça, Osmanlı Türkçesi

Dünya Savaşı içerisinde Osmanlı İmparatorluğu birçok cephe içerisinde mücadele veriyordu. Bu cephelerden bir tanesi olarak ön planda yer alan Kafkas Cephesi’nde de Ruslara karşı mücadele etmeyi sürdürüyordu. İlk başlarda sadece Ruslara karşı mücadele verilen Kafkas Cephesi’ne daha sonraki süreçlerde Ermenistan, Britanya ve Merkezi Hazar Diktatörlüğü de yer almaya başlamıştı. Bu 4 ülkenin ordularına dayanamayan Osmanlı kuvvetleri; Erzurum şehrine kadar da çekilmek zorunda kalmıştı. Yalnız Osmanlı’nın elinde olmayan durumlar Osmanlı ordusunun lehine gelişecek olan sonuçları da doğuracaktı.

Çarlık Rusya rejiminin içerisindeki çalkantılar; iç isyan ile sonuçlanmış ve Rusya’nın monarşik rejimi son bulmuştu. Ekim Devrimi ya da Bolşevik Harekâtı ile ilgilenmek durumunda kalan Rusya İmparatorluğu yöneticileri de Kafkas Cephesi’nden çekilmek durumunda kalacaklardı. Bu yüzden de bir nevi ateşkes durumu ortaya çıkacaktı.

Rusya İmparatorluğu içerisinde bulunduğu durumdan dolayı; İttifak Devletleri ile antlaşmalar imzalamış olup; böylelikle de savaştan kesin olarak çekilmiştir.

Erzincan Mütarekesi Nedir?

Rusya; Osmanlı Devleti ile ilk olarak Erzincan Mütarekesi’ni imzalamıştır. 15 Aralık 1917 tarihinde imzalanan Antlaşma ile Rusya İmparatorluğu’na bağlı birlikler silah bırakarak; iç karışıklıklarına yönelmişlerdir.Erzincan Mütarekesi sonrasında Anadolu coğrafyasında Rusya tarafından ele geçirilmiş olan topraklar da boş kalmayarak; Erzincan Şurası tarafından yönetilmeye başlanacaktı. Ancak bu yönetim süreci pek fazla uzun ömürlü olmayarak; Kuva-yı Milliye kuvvetlerinin Erzincan bölgesinde aktif olması ile beraber son bulmuş bir hareket olarak kendini gösterecektir.

Erzincan Mütarekesi ile Osmanlı ve Rusya arasında bazı uzlaşmalar gündeme gelmeye başlamış olsa da kesin temeller 3 Mart 1918 tarihinde Brest -Litowsk Antlaşması ile kesin çözümler üretilmeye başlamıştır. Böylelikle Rusya tarafı kesin olarak ateşkes ilan ederek savaştan çekilmiştir.

Yardımcı Olabilecek Bağlantılar

Kerden Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bucaş Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Belgrad Antlaşması

Antlasmalar.com Antlasmalar.com
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir