1913 İstanbul Antlaşması

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


1913 istanbul antlaşması
 
 
Çeşit
İmzalanma Tarihi29 Eylül 1913
Yerİstanbul
İmzacı
devletler
Bulgaristan Bulgaristan
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu

DilleriBulgarca, Osmanlı Türkçesi

Balkan Savaşları Osmanlı’nın son dönemlerinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Baklan Savaşları ile beraber yüzyıllardır Osmanlı hegemonyasında yer alan milletler kendi devletlerini kurarak; kendi çıkarları doğrultusunda Osmanlı Devleti’ne savaş açmaya devam ediyorlardı.

İkinci Balkan Savaşı’nın çıkması durumu Osmanlı Devleti’nin tamamen lehine gelişen bir durum olarak kabul gördü. Birinci Balkan Savaşı sonrasında Londra Antlaşması ile bırakmış olduğu toprakları geri alma fırsatını kullanacaktı. Osmanlı’nın planları dahilinde ilerlemesi mümkün oldu ve hedeflediği toprakları yeniden kazanma başarısı gösterdi.

Osmanlı Devleti, Bulgar Krallığı ile 2. Balkan Savaşı sonrasında İstanbul Antlaşması’nı imzalamıştır. İstanbul Antlaşması’nın sonucunda Midye-Enez Hattı olarak bilinen Osmanlı Devleti’nin kuzeydoğu sınırları Edirne’ye kadar genişlemiş; Meriç nehri sınır olarak kabul görmüştür. Edirne’nin yanı sıra Dimetoka ve Kırklareli şehirleri de Bulgaristan’dan Osmanlı tarafına yeniden geçmiştir. Böylelikle Osmanlı, Doğu Trakya’ya yeniden hâkim olmuştur. Ancak Batı Trakya ve Dedeağaç Bulgaristan toprağı olarak kalmaya devam ederek; Osmanlı hâkimiyeti içerisine bir daha girememiştir.

Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 3