Erzurum Antlaşması

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Çeşit
İmzalanma Tarihi28 Temmuz 1823
YerErzurum
İmzacı
devletler
Kaçar Hanedanı Kaçar Hanedanı
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu

DilleriOsmanlı Türkçesi, Farsça

Osmanlı Devleti tarihi boyunca İran ile birçok antlaşma imzalamıştır. Bu antlaşmalarda yer alan hükümler sebebi ile iki ülkede de büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Bazıları devletimizin yararına olurken, bazıları özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı zedeler niteliktedir. Osmanlı Devleti ile İran’daki Kaçar Hanedanı arasında imzalanmış olan antlaşmalardan biri de Erzurum antlaşmasıdır. İmzalanan bu antlaşmayla birlikte 1821-1823 Osmanlı-İran Savaşları sona ermiştir. Rusya’nın İran’a yaptığı kışkırtmalar sonucunda İranlılar Osmanlı Devleti’ne saldırmış ve Osmanlı halkına büyük zararlar vermiştir. Bunun üzerine Osmanlı Devleti de İran’a savaş ilan etmiştir. Bu savaş sırasında İran Orduları kuzey bölgesinde Erzurum’a, güneyde ise Diyarbakır’a kadar gelmişlerdir. Osmanlı Devleti, İran Ordularına daha fazla direnememiştir. Savaş sırasında İran Ordusu’nda ortaya çıkan ve hızla yayılan kolera salgını orduda büyük kayıplara yol açmış ve bu salgın sonrasında çaresiz kalan İran Şah’ı Feth Ali Şah barış istemiştir. Daha sonra iki devlet arasında görüşmeler başlamış ve bazı kararlar alınmıştır. Bu kararlar doğrultusunda 1823 yılında Erzurum Antlaşması imzalanmış ve bu antlaşmayla birlikte Osmanlı Devleti’nin doğu cephesinde vermiş olduğu mücadele sona ermiştir.


Erzurum Antlaşmasının Sonuçları

  1. İran, ele geçirdiği toprakları Osmanlı Devleti’ne vererek sınırlarına geri çekilmeyi kabul etti.
  2. 1746 yılında imzalanan Karden Antlaşması ve 1639 yılında imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması ile belirlenen sınırlar tekrar yürürlüğe girdi.
  3. Osmanlı-İran Savaşları sona erdi ve bir daha iki devlet arasında savaş olmadı.

Erzurum Antlaşmasının Önemi

Erzurum Antlaşması, Osmanlı Devleti ile İran arasındaki mücadeleyi tamamen sona erdiren bir antlaşma olduğu için büyük önem taşımaktadır. Bu antlaşmayı önemli kılan bir diğer konu ise Kasr-ı Şirin ve Karden Antlaşması ile birlikte günümüz Türkiye-İran sınırlarını belirleyen bir antlaşma olmasıdır.


Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 43 = 46