Ferhat Paşa Antlaşması

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...


ferhat-pasa-antlasmasi
 
 
Çeşit
İmzalanma Tarihi21 Mart 1590
Yerİstanbul
İmzacı
devletler
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Safevi Devleti Safevi Devleti

DilleriOsmanlı Türkçesi, Farsça

Ferhat Paşa Antlaşması, Osmanlı Devleti ile İran Hükümeti arasında 1578-1590 tarihleri arasında imzalanan ve Osmanlı – İran arasında yapılan savaşı sona erdiren bir antlaşma olarak karşımıza çıkmaktadır. Şah İsmail’in yerine tahta geçen Tahmasb oğullarından olan Mehmed Hüdabende zamanında Kafkasların tamamını ele geçirmek isteyen Osmanlılar sürekli olarak asılsız sebepler ile  İran Hükümeti’ne seferler düzenlediler.

1578’de Osmanlı-İran savaşlarında Osmanlı Devleti, Kırım ile karadan bağlantı kurarak Rusların Karadeniz’e inmesini engellemek amacı ile 15 Mayıs 1583 tarihinde Meşaleler Savaşı (Osmanlı ordusu gece vakitleri binlerce meşaleler yakılarak devam edilen bir savaş olduğu için bu isim verilmiştir. Bu savaş 3 gün, 3 gece sürdü) ile bu seferler başlamıştır.

Şah Hüdabende, Serdar Lala’nın başarılı bir şekilde devam ettirdiği seferler karşısında barış istemek durumunda kalmıştır.  Sefer sırasında Şah Hüdabendi’nin ölümü ile yerine oğlu Şah Abbas geçer. Şah Abbas bu barışı kabul etmeyerek savaşı devam ettirir. Osmanlı Devleti’nden serdarlığa getirilen Ferhat Paşa saldırıyı başarılı bir şekilde devam ettirir iken İran Hükümetinin Özbek Sultanı Abdullah Han ile arası bozulur.  İran Hükümeti böylelikle iki taraflı olarak savaşı devam ettiremeyeceğini düşünerek Osmanlı Devleti ile barış yapmak durumunda kalır.

Antlaşmayı imzalamayı kabul eden İran hükümeti ile Osmanlı Devleti’nden Ferhat Paşa’nın 1590 yılında İstanbul’a gönderdiği heyet, barış antlaşmasını; Erdebil Hanı Medhi Kulu Han Başkanlığında imzalamıştır.


Ferhat Paşa Antlaşması Maddeleri

  1. İran’ın kuzey batısındaki en büyük şehir olarak kabul edilen ayrıca İran’da Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin yönetim merkezi olan Tebriz, alınan kararlar sonucunda Osmanlılara verilmiştir.
  2. Karadeniz’in doğu kıyısında bulunan ve Güney Kafkasya’da yer alan  Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya; Güneyinde Azerbaycan, Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer almaktadır.  Batı sınırını Karadeniz’in belirlediği Gürcistan, Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına bırakılacaktır.
  3. Günümüzde Küçük Kafkas Dağları’nın yüksek kesimlerinden alçak kesimlerine uzanan Azerbaycan’ın batısı ve Ermenistan’ın güneyinde bulunan, Kura ve Aras Irmakları arasında yer alan tarihi ve coğrafi bölge olan Karabağ, Osmanlılara bırakıldı.
  4. Rusya’ya bağlı bulunan Dağıstan ile birlikte Şirvan, Urmiye ve Revan Osmanlı Devletine bırakılacaktır.
  5. Ayrıca, İran Şahı İslam halifelerinden Ebu Bekir ve Ömer, Hz. Peygamberin zevcesi Ayşe hakkında ve Osmanlı Devleti hakkında kötü söz söylememesi için taahhüt etmektedir.

Duraklama döneminin ilk antlaşması olan Ferhat Paşa Antlaşması ile birlikte Osmanlı Devleti daha önce sahip olamadığı toprakları ele geçirerek doğudaki en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 − 60 =