Ahmet Paşa Antlaşması

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...


ahmet-pasa-antlasmasi
Çeşit
İmzalanma Tarihi10 Ocak 1732
İmzacı
devletler
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Safevi Devleti Safevi Devleti

DilleriOsmanlı Türkçesi, Farsça

Osmanlı Devleti’nin tarihi boyunca imzaladığı antlaşmalardan biri de Ahmet Paşa Antlaşması’dır. Bu antlaşma 1730-1732 tarihlerinde Osmanlı Devleti ile İran arasında yapılan savaştan sonra imzalanmıştır. Antlaşmanın imzalandığı sırada İran’ı Safeviler yönetmekteydiler. Antlaşmanın adını Osmanlı Seraskeri Ahmet Paşa’dan aldığı düşünülmektedir.

Ahmet Paşa Antlaşmasının Maddeleri

  1. Dağıstan, Tiflis ve Genci Osmanlı Devleti’nde kalacak.
  2. Kirmaşah, Hamedan ve Tebriz İran’a bırakılacak.
  3. Aras ırmağı Kuzey’de iki ülke arasındaki sınır olarak belirlenmiştir.
  4. Güney bölgesinde sınır olan Kasr-ı Şirin değişmemiştir.

10 Ocak 1732 tarihinde imzalanan antlaşma, Safevileri memnun etmemiştir. Bunun üzerine İran şahı tahttan indirilmiştir. İran Şahı Tahmasb’ın yerine Nadir Şah’ın oğlu Abbas tahta çıkmıştır. Ayrıca bu antlaşma ile Osmanlı Sadrazamı da değişmiştir. Yapılan değişikliklere rağmen iki tarafta tatmin olmamış ve yapılan barış uzun sürmemiştir. Osmanlı-İran çatışmaları 1746 yılına kadar devam etmiştir.

İran kaybettiği topraklar üzerine Afşarlardan yardım istedi ve böylelikle topraklarının bir kısmını geri almayı başardı. Bu sırada Patrona Halil İsyanı sonucunda 1730 tarihinde tahta 3. Ahmet yerine 1 Mahmut geçti. Daha sonra yapılan savaşlar ile Hamedan ve Tebriz geri alındı. Bunun üzerine de İran barış istedi. Bu antlaşma ile İran şahı ve yönetimi değişmiştir. Yeni seçilen ve tahta geçen İran şahı bu antlaşmayı tanımadığını belirtmiştir. Ayrıca İran sınırı da yeniden düzenlenmiştir.


Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 2 =