1921 Londra Konferansı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...


1921-londra-konferansi
 
 

Yunanlılar 1. İnönü Savaşı’ndaki yenilgisinden sonra İtilaf Devletleri Londra kentinde bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. İtilaf Devletleri bu konferanstaki görüşmeler sonunda Sevr Antlaşması’nı Osmanlı’ya kabul ettirmenin planlarını yapıyorlardı.

Konferansa Osmanlı Devleti’ni ve Yunanistan’ı da davet ettiler. Ayrıca bunun yanı sıra Ankara’yı temsilen bir adayın katılmasını istediklerini de belirttiler. Burada amaç Osmanlı ile Ankara hükümeti arasında ikilik çıkarmak ve bu ikilikten faydalanmaktı. Yapılan çağrı Mustafa Kemal tarafından kabul edilmedi. Mustafa Kemal, davetin doğrudan TBMM’ye yapılması gerektiğini aksi takdirde katılım sağlamayacaklarını bildirdi. Bunun üzerine İtilaf devletleri Ankara Hükümeti’ni tekrar davet etti.

Konferansa TBMM’yi temsilen Bekir Sami Bey, İstanbul’u temsilen ise Sadrazam Tevfik Paşa katıldılar. Konuşma sırası Tevfik Paşa’ya geldiğinde “söz Türk milletinin ve hükümetinin temsilcisi olan Bekir Sami Bey’dedir” deyince İtilaf devletlerinin fikir ayrıcalığı çıkarma planları bozulmuş oldu. Ayrıca Bekir Sami Bey’in işi de kolaylaştı. Böylelikle hem Osmanlı hem de İtilaf devletleri TBMM’nin varlığını kabullenmiş oldu. Bundan sonra ki görüşmeler ise Bekir Sami Bey ile devam etti.

İtilaf devletleri Sevr Barış Antlaşması’nı yaptıkları ufak değişiklikler ile kabul ettirmeye çalıştılar. Türk heyeti bu antlaşmayı reddeceklerini ve Anadolu’nun boşaltılmasını istediklerini belirttiler. Bekir Sami Bey, TBMM’nin onayı olmadan bazı antlaşmalara imza attı. Bu antlaşmalar diplomatik açıdan Türk Devleti’nin tanınmasını sağladıysa da bağımsızlığa aykırı olduğu için meclis tarafından kabul edilmedi.

1921-londra-konferansi

1921 Londra Konferansı’na katılan Yunan Delegeasyon üyeleri.

TBMM’nin Katılma Amaçları

  1. Varlığını kabul ettirmek ve Misak-ı Millî‘yi tüm dünyaya duyurmaktı.
  2. Türkler barış istemiyor” propagandalarını engellemek.
  3. Uluslararası platformda saygınlık kazanmak.Londra Konferansının Önemi ve Sonuçları

  1. Londra Konferansı ile yeni Türk Devleti’nin hukuki varlığı ve temsilcisi olan TBMM, İtilaf devletleri tarafından tanınmış ve kabul edilmiştir. Bu açıdan oldukça büyük önem taşımaktadır.
  2. Misak-ı Milli resmi olarak tüm dünyaya duyurulmuştur.
  3. Türk temsilcileri bu konferansa katılarak barıştan yana olduklarını kamuoyuna göstermişlerdir.

Bu konferanstan sonra Yunan tarafı saldırı hazırlığına başlamış ve 2. İnönü Savaşı çıkmıştır.

Yardımcı Olabilecek Bağlantılar

Yorum Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 1